Pogadanki o pszczołach

Pogadanki o pszczołach@pogadankiopszczolach

2 followers
Follow

Season 1 episodes (10)

Chów matek pszczelich
S01:E10

Chów matek pszczelich

W tym odcinku omawiamy rozwój i chów matek pszczelich, czyli królowych pszczoły miodnej.

Cykl życiowy dręcza pszczelego
S01:E09

Cykl życiowy dręcza pszczelego

W tym odcinku omawiamy cykl życiowy dręcza pszczelego (Varroa destructor), popularnie zwanego warrozą, który jest głównym pasożytem pszczół.

Wosk pszczeli
S01:E08

Wosk pszczeli

W tym odcinku opowiadamy o wosku pszczelim. Zdradzamy jego geometryczne sekrety i mówimy o jego historycznym wykorzystaniu. Polecamy też nasz filmik.

Genom wirusa pszczoły
S01:E07

Genom wirusa pszczoły

W siódmym odcinku Franek i Jakub rozmawiają o kodzie genetycznym, genomie wirusa pszczoły DWV oraz genomie mitochondrium pszczoły AMM. Do zabawy w rozkodowanie genomu wirusa pszczoły i mitochondrium pszczoły - zainspirowali się po obejrzeniu serii dr Łukasza Lamży “Koronawirus pod lupą”. Wirus DWV to jeden z najbardziej znanych wirusów pszczoły miodnej i nie tylko miodnej. Kiedy namnoży się w ciele pszczoły w odpowiedniej ilości powoduje deformację skrzydeł uniemożliwiającą pszczole latanie, stąd jego nazwa: wirus zdeformowanych skrzydeł (po angielsku: deformed wing virus). W swojej zjadliwej formie choroby potrafi doprowadzić rodzinę pszczelą do zgonu. Zgodnie z sugestiami dr Łukasza Lamży najpierw pobraliśmy pełny zapis nukleotydów wirusa DWV typu A i mitochondrium pszczoły miodnej ciemnego podgatunku z tej strony. Później w programie Libre Office zamieniliśmy wersję zapisu informacji genetycznej z DNA na RNA oraz oczyściliśmy zapis z niepotrzebnych znaków. Następnie przepuściliśmy tak uzyskany czysty zapis nukleotydów przez aplikację do odczytania tzw. otwartych ramek odczytu (czyli już genów, które kodują określone białka). Wzięliśmy jedno z białek wirusa pszczoły i za pomocą aplikacji uzyskaliśmy model jego pięknej struktury przestrzennej. Wisienką na torcie, zresztą również zaproponowaną przez dr Łukasza Lamżę, było zainstalowanie na naszych komputerach gry Foldit. Czyli pożyteczną grę komputerową, w której - po wstępnym przyuczeniu - można układać przestrzennie struktury białek, pomagając przy okazji nauce. Jak okazuje się nie gorzej niż algorytmy sztucznej inteligencji. Bardzo ciekawe. Zdradzimy, że Franek tak się wkręcił, że gra prawie codziennie i może niebawem przejdzie wszystkie etapy szkoleniowe.

Pszczoły w lesie
S01:E06

Pszczoły w lesie

W szóstym odcinku rozmawiamy o życiu pszczół miodnych w lesie oraz o bartnictwie historycznym i współczesnym.

Cykl życiowy murarki
S01:E05

Cykl życiowy murarki

W tym odcinku podkastu opowiadają o cyklu życiowym murarki na podstawie naszego filmu, który zalecamy do obejrzenia przed podkastem.

Rozwój pszczół
S01:E04

Rozwój pszczół

Rozmawiamy o intensywnym wiosennym rozwoju pszczół i o tym co młode larwy potrzebują do życia.

Pszczoły samotne
S01:E03

Pszczoły samotne

W tym odcinku opowiadamy o pszczołach samotnych przeglądając książkę Justyny Kierat “Pszczoły Miodne i Niemiodne” oraz atlas pospolitych gatunków pszczół Polski wydany przez Instytut Ogrodnictwa.

Budowa pszczoły
S01:E02

Budowa pszczoły

W tym odcinku opowiadamy o budowie morfologicznej i anatomicznej pszczół.

Wiosna i warroza
S01:E01

Wiosna i warroza

Pierwszy odcinek dotyczy wiosny i pasożytów oraz wirusów pszczół. Pszczoły żyją w wysoce zorganizowanych koloniach składających się z królowej, robotnic i trutni. Rolą królowej jest składanie jaj, podczas gdy pracownice opiekują się larwami, bronią ul oraz zdobywają nektar i pyłek. Pszczoły zbierają i przetwarzają nektar na miód poprzez zwracanie pokarmu i wachlowanie skrzydeł. Grozi im zagrożenie ze strony pasożytów, takich jak roztocza Varroa i choroby. Co ciekawe, niektóre pszczoły specjalizują się w napadaniu na inne ule w celu kradzieży miodu, a pszczoły strażnicze bronią swojego ula niczym siła militarna.